Referenční příručka OpenTx: Porovnání verzí
Z Wiki OpenTX
m |
m |
||
Řádek 14: | Řádek 14: | ||
</div> | </div> | ||
K Open9x dlouho neexistoval žádný manuál, pak jen stručný francouzský. | K Open9x dlouho neexistoval žádný manuál, pak jen stručný francouzský. | ||
− | První anglický manuál v PDF vytvořil z čirého zoufalství (neumí francouzsky ani moc dobře anglicky) jeden z autorů tohoto webu. Protože nebyl jiný nefrancouzský manuál, byl tento provizorně přijat jako oficiální. Tak to fungovalo až do přejmenování Open9X na OpenTx. Z anglického mezi tím vznikl na přání českých uživatelů i manuál český. | + | [https://www.opentx.cz/images/9/93/OpenTX_Manual.pdf První anglický manuál] v PDF vytvořil z čirého zoufalství (neumí francouzsky ani moc dobře anglicky) jeden z autorů tohoto webu. Protože nebyl jiný nefrancouzský manuál, byl tento provizorně přijat jako oficiální. Tak to fungovalo až do přejmenování Open9X na OpenTx. Z anglického mezi tím vznikl na přání českých uživatelů i manuál český. |
Postupně se objevilo několik dalších manuálů, které vznikají jako volné variace na původní francouzský, případně vycházejí z anglického (ale i českého :)). Nejpropracovanější je asi německý. | Postupně se objevilo několik dalších manuálů, které vznikají jako volné variace na původní francouzský, případně vycházejí z anglického (ale i českého :)). Nejpropracovanější je asi německý. | ||
− | Provizorní anglický manuál nebyl převzat do OpenTx a není tedy nadále aktualizován. [https://www.opentx.cz/images/6/6b/OpenTX_Manual_CZ.pdf Český manuál] se od původního již značně odchýlil a je (sporadicky) aktualizován. Na poslední verzi tohoto českého manuálu spolupracoval i Martin Hotař, člen jádra vývojového týmu OpenTx, autor české lokalizace OpenTx a Companion9X. Vzhledem k tomu, že se v pozdější době objevilo několik velmi kvalitních manuálů jak v angličtině, tak v češtině, není tento manuál dále aktualizován. | + | [https://www.opentx.cz/images/9/93/OpenTX_Manual.pdf Provizorní anglický manuál] nebyl převzat do OpenTx a není tedy nadále aktualizován. [https://www.opentx.cz/images/6/6b/OpenTX_Manual_CZ.pdf Český manuál] se od původního již značně odchýlil a je (sporadicky) aktualizován. Na poslední verzi tohoto českého manuálu spolupracoval i Martin Hotař, člen jádra vývojového týmu OpenTx, autor české lokalizace OpenTx a Companion9X. Vzhledem k tomu, že se v pozdější době objevilo několik velmi kvalitních manuálů jak v angličtině, tak v češtině, není tento manuál dále aktualizován. |
Další větev manuálů se objevila v souvislosti s FrSky Taranis. Ty jsou již velmi kvalitní, bohužel OpenTx na Taranis má oproti standardní OpenTx na T9X dost odlišností, takže je obtížné je sjednotit do jednoho přehledného dokumentu. A pro začátečníka není prakticky možné se zorientovat v návodu, psaném pro Taranis, pokud sám používá T9X a naopak. | Další větev manuálů se objevila v souvislosti s FrSky Taranis. Ty jsou již velmi kvalitní, bohužel OpenTx na Taranis má oproti standardní OpenTx na T9X dost odlišností, takže je obtížné je sjednotit do jednoho přehledného dokumentu. A pro začátečníka není prakticky možné se zorientovat v návodu, psaném pro Taranis, pokud sám používá T9X a naopak. |
Verze z 12. 10. 2021, 13:05
Tato stránka se zabývá pouze referenčními příručkami ve tvaru textových dokumentů s obrázky.
Odkazy na videonávody najdete v sekci Užitečné odkazy.
Jak je to s manuály
K Open9x dlouho neexistoval žádný manuál, pak jen stručný francouzský. První anglický manuál v PDF vytvořil z čirého zoufalství (neumí francouzsky ani moc dobře anglicky) jeden z autorů tohoto webu. Protože nebyl jiný nefrancouzský manuál, byl tento provizorně přijat jako oficiální. Tak to fungovalo až do přejmenování Open9X na OpenTx. Z anglického mezi tím vznikl na přání českých uživatelů i manuál český.
Postupně se objevilo několik dalších manuálů, které vznikají jako volné variace na původní francouzský, případně vycházejí z anglického (ale i českého :)). Nejpropracovanější je asi německý.
Provizorní anglický manuál nebyl převzat do OpenTx a není tedy nadále aktualizován. Český manuál se od původního již značně odchýlil a je (sporadicky) aktualizován. Na poslední verzi tohoto českého manuálu spolupracoval i Martin Hotař, člen jádra vývojového týmu OpenTx, autor české lokalizace OpenTx a Companion9X. Vzhledem k tomu, že se v pozdější době objevilo několik velmi kvalitních manuálů jak v angličtině, tak v češtině, není tento manuál dále aktualizován.
Další větev manuálů se objevila v souvislosti s FrSky Taranis. Ty jsou již velmi kvalitní, bohužel OpenTx na Taranis má oproti standardní OpenTx na T9X dost odlišností, takže je obtížné je sjednotit do jednoho přehledného dokumentu. A pro začátečníka není prakticky možné se zorientovat v návodu, psaném pro Taranis, pokud sám používá T9X a naopak.
Na tomto místě budeme udržovat odkazy na vhodné verze referenčních manuálů a také obsah (rozcestník na kapitoly) postupně vytvářeného wiki manuálu.
Doposud byly k OpenTx v podstatě jen různě podrobné referenční příručky (popisující pokud možno úplně vlastnosti uživatelského rozhraní vysílačů s OpenTx), organizované podle uspořádání ovládacích obrazovek - menu. Naším cílem je doplnit je i o návody typu "kuchařka", tedy jak využívat OpenTx v konkrétních případech. To bude náplní části "První kroky" na těchto stránkách.
Příručky ke stažení
OpenTx má v podstatě 3 druhy ovládání, podle rozlišení displeje použitého na vysílači. Výkonná část FW jw funkčně stejná, uživatelské rozhraní se, pochopitelně) přizpůsobuje možnostem displeje.
- 128x64 černobílý (T9X, malé Taranisy, Turnigy 9XR/Pro, Jumper T12)
- 212x64 černobílý (velké Taranisy)
- 480x272 barevný (Horusy, Jumper T16)
Ještě daleko větší chaos je v ovládacích prvcích pro programování vysílače (tlačítka, rollery, joysticky,...). V podstatě neexistuje dokumentace, kterrá by obsáhla všechny varianty. Navíc, např. Jumper T12 se dodával se 2 odlišnými způsoby využití ovládacích tlačítek.
V zásadě se používají tlačítka Menu, Exit, Enter (někdy jako stisknutí rolleru) a Page. Dále alternativně tlačítka Vpřed (někdy označené +), Vzad (-) nebo roller. Rozlišují se krátký a dlouhý stisk. Přiřazení tlačítek bývá popsáno v manuálu k vysílači, i kdyz v něm není přímo popisován FW OpenTx.
Obecné
- "Oficiální" manuál pro Open Tx v2.2.x
- Online manuál pro OpenTx na RCdiy - velmi kvalitní
- Sbírka odkazů na anglické manuály k OpenTx 2.2
T9X, 9XR
- Česká verze manuálu ve formátu PDF (poslední, neoficiální) je ke stažení na tomto webu.
- Česká verze manuálu ve formátu PDF (poslední oficiální) je ke stažení na původním webu Open9x.
- Anglická verze manuálu ve formátu PDF (poslední, neoficiální) je ke stažení na tomto webu.
- Poslední oficiálně vydaná anglická verze manuálu ve formátu PDF je ke stažení na původním webu Open9x.
- Německá verze manuálu ve formátu PDF je ke stažení na webu projektu OpenTx
- Přehled menu OpenTx - český FW (autor: Pavol Čuj)
- Přehled menu OpenTx - anglický FW (autor: Pavol Čuj)
Taranis, Jumper
Taranis Q X7, Jumper T12
Použitelné pro prakticky všechny vysílače s displejem 128x64 (Taranis X7, Taranis Lite, Taranis X9 E, Jumper T12,...)
- Český manuál pro Taranis Q X7 v PDF od Ing. Miroslava Vozara
- Anglický manuál pro Taranis Q X7 na https://forum.flitetest.com/
Taranis X9D
Použitelné pro vysílače s displejem 212x64 (Taranis, Taranis Plus, Taranis E).
- Documentation for OpenTx 2.2 Taranis and Horus - asi nejlepší manuál k OpenTx vůbec. Anglicky. Skládá se z několika částí, včetně dost rozsáhlé sekce HowTo. Zaměřuje se na používání OpenTx na Taranisu Plus a Horus.
- Český manuál pro Taranis v PDF od Ing. Jaroslava Řehůřka
Na původním místě smazán z důvodu nedostatku místa - zde se dá stáhnout starší verze .
Zde si mohou zákazníci RC studia požádat o zaslání poslední verze. - OpenTx Taranis Manual
- Starší anglický manuál na Google Docs a tentýž ve formátu PDF
- Anglický manuál pro Taranis v PDF na webu projektu OpenTx
Horus, Jumper T16, Jumper T18, Radiomaster TX16S
Pro vysílače s barevným displejem 480x272 (Horusy a Jumper T16+T18, Tadiomaster TX16S).
- Documentation for OpenTx 2.2 Taranis and Horus - asi nejlepší manuál k OpenTx vůbec. Anglicky. Skládá se z několika částí, včetně dost rozsáhlé sekce HowTo. Zaměřuje se na používání OpenTx na Taranisu Plus a Horus.
Wiki verze příručky
T9X
- Francouzská Wiki - asi nejaktuálnější dokumentace k OpenTx, v současné době oficiální manuál OpenTx
- Anglická Wiki - docela dobrá, bohužel již dlouho (listopad 2012) neaktualizovaná. Po dlouhou dobu tohle byl jediný nefrancouzský popis.
- Anglická Wiki (torzo) - postupně překládaná z francouzské verze, stagnuje - většina textu je stále francouzsky.
Taranis
Anglický wikimanuál pro OpenTx na FrSky Taranis- projekt byl převeden na Google Docs